Historia Parafii

Kościół zbudowany w latach 1919 - 1927 z ofiar mieszkańców Zendka. Murarzem i architektem w jednej osobie był niejaki Nowak z Sączowa. W tym czasie Zendek należał do parafii Sączów, a proboszczem był Ks. Stanisław Senko. Do tego kościoła dojeżdżali księża z Sączowa.

2021-10-03

W 1967 roku w Zendku utworzono Wikariat Terenowy, którego Administratorem J.E. ks. bp Stefan Bareła, ordynariusz diecezji częstochowskiej mianowała ks. Antoniego Śliwę. W dniu 20 stycznia 1969 ks.Biskup erygował parafię pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Zendku, wyłączając ją z parafii Sączów. Proboszczem tejże parafii został ks. A.Śliwa.

W latach 70 - tych wykupiono działkę i wybudowano plebanię. W 1981 roku rozpoczęto remont kościoła. Wykonano nowe sklepienie kasetonowe, wymieniono pokrycie dachowe i zbudowano nowy chór. Wiosną 1983 roku rozpoczęły się prace przy rozbudowie kościoła, który został poświęcony przez biskupa pomocniczego diecezji sosnowieckiej Ks. Bp Piotra Skuchę 26 lipca 1992 roku.

W roku 2000 rozpoczęto budowę kaplicy na cmentarzu jako pomnik Roku Jubileuszowego.

Do 2002 r. parafią kierował i dokonywał tych wszystkich dzieł pierwszy proboszcz Ks. Kan. Antoni Śliwa, który po 35 latach posługi w parafii przeszedł na emeryturę. Za cały trud, wszyscy parafianie i nowy Proboszcz, są Księdzu Kanonikowi bardzo wdzięczni.

W latach 2003-2008 udało nam się wspólnymi siłami - ofiarną pracą, finansowym wsparciem a przede wszystkim dzięki ogromnemu zaangażowaniu parafian, mieszkańców Zendka:

• Wymienić w kościele wszystkie okna na nowe z witrażami
  • Wymienić wszystkie drzwi.
  • Zainstalować ogrzewanie kościoła.
  • Przeprowadzić remont zakrystii i zakupić meble.
  • Dobudować od zewnątrz wejście do kaplicy pod kościołem i przygotować w podziemiach kaplicę przedpogrzebową.
  • Wzmocnić, osuszyć i zaizolować fundamenty kościoła
  • Ułożyć nową kostkę brukową wokół kościoła.
  • Wykonana została także mała korekta prezbiterium, przez co nawa główna kościoła nieco się powiększyła.
  • Przy kościele przygotowany został parking.
  • Od ponad czterech lat po wielu perypetiach, mamy nową drogę na cmentarz. Nie jest to w prawdzie ostateczna jej wersja, mamy jednak nadzieję, że już nie długo będzie krótsza droga: projekt jest w trakcie realizacji.
  • Na cmentarzu ułożony został chodnik z kostki brukowej i przygotowane alejki, przy których usytuowane będą nowe miejsca grzebalne. Przy cmentarzu przygotowany został nowy parking.
  • Wspomnieć również należy, że wykonane zostały także pewne prace na plebanii i wokół niej.
  • W naszej świątyni pojawiły się nowe obrazy, które nie stanowią tylko dekoracji kościoła, ale są też wyrazem czci oddawanej świętym. Są to Pan Jezus Miłosierny, Siostra Faustyna i Pan Jezus w Ogrojcu, a także figura św. Antoniego. Odnowiony został obraz naszego patrona, św. Stanisława Biskupa, któremu blasku dodały ufundowane nowe, złocone ramy. Odmalowana została figura św. Barbary i św. Stanisława.

Dnia 21 marca 2009r przywiezione zostały, z Pracowni Ludwisarskie rodziny Felczyńskich w Taciszowie, trzy dzwony: "Stanisław", "Jan Paweł II Wielki" oraz "Faustyna".  Dzwony zostały poświęcone przez J.E.ks.bpa Grzegorza Kaszaka w dniu 30 kwietnia. Od 10 maja , czyli od Odpustu parafialnego, dzwony codziennie rozbrzmiewają na chwałę Bożą.

W sobotę 11 czerwca 2011r przeżywaliśmy uroczystości święceń kapłańskich, w Katedrze w Sosnowcu ks. diakona Tomasza Jarząbka. Natomiast w niedzielę 12 czerwca cała parafia przeżywała Uroczystość Prymicyjną. To drugi kapłan z naszej wspólnoty parafialnej, wyświęcony po 39 latach przerwy.

W dniach 14 i 15 listopada 2012r Parafia przeżywała nawiedzenie Obrazu Jezusa Miłosiernego oraz Relikwii Jana Pawła II.

W lipcu 2013r przystąpiliśmy do prac związanych z remontem elewacji kościoła. Uzupełniono tynki, zniwelowano pęknięcia, poprawiono okucia na wszystkich gzymsach wieży i całego kościoła oraz wymieniono rynny. Cała elewacja kościoła pomalowana została w dwóch jasnych kolorach.

W roku 2014 wyremontowano i odmalowano ogrodzenie kościoła.

W roku 2016 przeprowadzony została całkowity remont wnętrza kościoła:

• Przeprowadzona została konserwacja ołtarza drewnianego, głównego
  • Ufundowano nowe tabernakulum: pancerne, ogniotrwałe, z pozłoconym frontem
  • Przebudowane zostało prezbiterium: nowa posadzka, nowe schody, nowy ołtarz kamienny i nowa ambonka
  • Usunięta boazeria w całym kościele
  • Wymienione tynki w zachodniej części nawy głównej oraz pod chórem
  • Wymalowane całe wnętrze kościoła
  • Zamontowane zostało dodatkowe, nowe ogrzewanie kościoła: kaloryfery
  • Zakupione nowe ławki na chór
  • Nowe krzesła do prezbiterium
  • Ufundowano nowe stacje Drogi Krzyżowej: drewnopodobne płaskorzeźby

KONTAKT

Kancelaria parafialna czynna po Mszy Świętej (Za wyjątkiem Niedzieli. W tym dniu Kancelaria jest nieczynna).

W razie nagłych przypadków prosimy o kontakt pod nr. +48 604 667 973

Msze Święte w parafii: